Jak szybko po Internecie?

706 commentsViews: 630

Z Internetem wiąże się wiele z pozoru magicznych pojęć, które przeciętnego użytkownika przyprawiają o zawrót głowy. Definicje te jednak określają konkretne bardzo ważne dla nas pojęcia. Postaram się bliżej opisać jedno z nich, „Szybkość łącza internetowego”.

Szybkość łącza internetowego, czyli szybkość transmisji danych, mierzy się w jednostkach zwanych „Megabit na sekundę Mb/s (Mbit/s)”. Jest to określenie dość często pojawiające się na naszych rachunkach za Internet, reklamach lub ofertach. Bardzo rzadko jednak potrafimy powiedzieć, co się konkretnego pod tym pojęciem kryje i za co tak naprawdę płacimy. Na przykład dostawca usługi internetowej gwarantuje nam szybkość pobierania 12 Mb/s. Jest to duża prędkość, wystarczająca do oglądania telewizji. W dużym przybliżeniu możemy powiedzieć, że w ciągu 1 sekundy możemy otrzymać około 1 500 000 liter (1 megabit = 0,125 megabajta) lub 1 małe zdjęcie, albo połowę średniego utworu muzycznego. Są to oczywiście bardzo duże przybliżenia, ale ułatwiają ogólną orientację w wyżej wymienionym temacie.

Jak wobec tego sprawdzić, jaką szybkość ma nasz Internet? Do tego celu możemy posłużyć się stronami WWW. Ja proponuję stronę www.speedtest.net. Po wpisaniu adresu pojawi się strona startowa. Proszę chwilę poczekać aż program zlokalizuje położenie komputera. Jest to operacja niezbędna dla przeprowadzenia testu

Wstawić rys 1

Naciśnij przycisk „ROZPOCZNIJ TEST”, w wersji angielskiej „BEGIN TEST”.

Po chwili pojawi się zegar, który pokaże, jaka jest szybkość Internetu w testowanym komputerze.

Wstawić rys.2

W moim przypadku jest to 30.18 Mb/s.

Drogi czytelniku chciałbym zaznaczyć, że test ten nie oznacza prędkości, jaką dostajecie od dostawcy, ale jaką macie na komputerze. Przy dobrze pracującej sieci i komputerze powinna ona być podobna.

Leave a Reply