Life Coaching – czyli jak żyć szczęśliwiej i pełniej

403 commentsViews: 554

Naszym gościem jest Ania Mrozik, Life Coach, profesja, o której ostatnio dużo się mówi. Rozmawiamy o tym, czym właściwie jest Life Coaching, czy i kiedy warto z niego skorzystać, jak i też o samej Ani, o jej drodze do tej kariery

Witam serdecznie i bardzo dziękuję za przyjęcie naszego zaproszenia do rozmowy. Aniu jakbyś zdefiniowała osobę, którą jest Life Coach?

Często spotykam się z tym pytaniem, kiedy mówię o tym, że jestem Life Coachem. Niektórzy mylą tą profesję z psychoterapią. Mój nauczyciel coachingu zwykle mawia, ze psychoterapia jest archeologią, a coaching architekturą. Uważam to za wyjątkowo trafną definicję. Pomocy psychoterapeuty szukamy, jeśli mamy trudności, lub zaburzenia psychiczne, chcemy zrozumieć i przedyskutować ze specjalistą naszą przeszłość w celu polepszenia jakości naszego życia. Natomiast coaching jest ukierunkowany na przyszłość, na osiąganie celów, wzmocnienie klienta w samodzielnym dokonywaniu zamierzonej zmiany. Coaching przeznaczony jest dla zdrowych ludzi, którzy po prostu chcą żyć lepiej, szczęśliwiej i czerpać większe korzyści z podejmowanych przez nich działań.

Jestem czasami żartobliwie pytana, czy jestem ekspertem od życia. Ja wtedy odpowiadam, że ekspertem od życia możemy być tylko my sami. Moim zadaniem, jako Life Coacha, jest obudzenie drzemiących w nas mocy, które owym ekspertem nas czynią. Tu pewnie wielu z nas zadałoby pytanie jak to się odbywa? Coaching jest procesem.  Podczas pierwszych sesji coachingowych ustalamy czego chcemy i temu, co ustalimy, służą dalsze sesje. Często zdarza się, że klient przychodzi do mnie z tematem dotyczącym jednej sfery życia, na przykład kariery, a po sesjach okazuje się, że dodatkowo poprawiły się relacje z partnerem.

Kluczowym narzędziem w coachingu są pytania. Chodzi o zadawanie pytań, które pozwolą nam na nowo odkryć siebie, poczuć swoją siłę i efektywność. A efektywni w życiu jesteśmy wtedy jak znamy siebie, swoją drogę, swoje talenty, zasoby i umiejętności.

Mnie coaching kojarzy sie ze sportowcami, z trenerem. Jak to sie stało, że stał się on popularny w innych sferach naszego życia?

Coaching rzeczywiście wywodzi się ze świata sportu, gdzie coach jest profesjonalnym trenerem, który wspiera, wzmacnia i motywuje sportowca na drodze do osiągnięcia zamierzonego celu. Z uwagi na ogromną efektywność wyszedł on ze świata sportu i stał sie popularny w biznesie jak i życiu osobistym.

Jak to się stało, że zostałaś Life Coachem w Kanadzie? Wspominałaś mi, że pracujesz z klientami z całego świata, i że Twoi klienci nie muszą opuszczać domu, aby skorzystać z Twoich sesji. Opowiedz nam o tym.

Od zawsze fascynowała mnie motywacja w działaniu człowieka, którą postrzegałam i rozumiałam intuicyjnie. Często słyszę od przyjaciół i współpracowników, że tworzę wokół siebie bezpieczną i miłą przestrzeń, która zachęca ich do otwarcia się. Zanim zajęłam sie coachingiem, pracowałam na rożnych stanowiskach w międzynarodowych korporacjach. Życie moje ułożyło się tak, że mieszkałam i pracowałam w różnych krajach świata, co umożliwiło mi zebranie głębszych życiowych doświadczeń i wielokulturowej wrażliwości, które mi w mojej globalnej praktyce coachingowej bardzo pomagają. Głównym motorem decyzji wyjazdu do Kanady była miłość. To był jednakże też moment w moim życiu, kiedy bardzo odczuwałam potrzebę zmiany zawodowej i postanowiłam ten moment wykorzystać i uzyskać certyfikat coacha. Miałam szczęście, bo znalazłam wysoce renomowaną szkołę w niedalekiej okolicy, której holistyczne podejście i wyjątkowo efektywne metody od razu mnie przekonały.

Od tej pory z ogromną pasją wspieram swoich klientów w osiąganiu ich osobistego i zawodowego spełnienia. Moimi klientami są rzeczywiście osoby z różnych zakątków świata, którzy często nie opuszczając domu korzystają z moich sesji telefonicznych lub skype. Dziś dzięki internetowi i kamerom jest to możliwe i bardzo powszechne nie tylko w branży coachingu. Jest mnóstwo zalet takiej formy coachingu, takich jak: klient nie musi wychodzić z domu, coach przychodzi do nich, oszczędność czasu jak i kosztów dojazdu.

Czego mogą oczekiwać Twoi klienci po współpracy z Tobą?

W większości przypadków, to nasze przekonania, schematy zachowań oraz sposób postrzegania są rzeczywistą przeszkodą w realizowaniu pragnień.

Podczas sesji pracujemy nad tymi przekonaniami eliminując te negatywne i integrując nowe – pozytywne. Wypuszczamy blokady, ustalamy cele na przyszłość, drogę, jaka mamy obrać, rozwijamy intuicję, wiarę w siebie, uzyskujemy przejrzystość i kierunek i, dzięki przeprowadzeniu pewnych ważnych kroków, marzenia stają się rzeczywistością.

Ania jest Life Coachem z międzynarodowym doświadczeniem w coachingu osobistym oraz grupowym. Uzyskała certyfikację i tytuł Associate Power Coacha oraz Group Power Coacha w instytucie Coaching and Leadership International (CLI) Inc. w Kanadzie.

Leave a Reply