6 najzdrowszych przypraw świata

352 commentsViews: 1441

Przyprawy nie tylko nadają potrawom doskonały smak, ale także pozytywnie wpływają na nasze zdrowie – przeciwdziałają wielu chorobom i dolegliwościom. Ich zalety i działanie warto poznać bliżej, dlatego przedstawiamy listę najzdrowszych przypraw.

Imbir – gorący korzeń

To jedna z najstarszych roślin leczniczych, będąca jednocześnie znakomitą przyprawą. Pochodzi z tropikalnych regionów Azji i Oceanii. Wykorzystujemy podziemne kłącza imbiru, zwane w medycynie azjatyckiej „gorącym korzeniem”, powodującym „ogień w ciele”. – Imbir zawdzięcza swój intensywny aromat zawartości zingiberolu, czyli składnika olejku eterycznego. Natomiast za palący, lekko gorzki smak odpowiadają substancje żywicowe m.in. gingerol i zinferon – tłumaczy Monika Wilczyńska, doradca żywieniowy. – Wszystkie te substancje mają także właściwości lecznicze. Dzięki nim imbir m.in. ułatwia trawienie (działa pobudzająco na wydzielanie śliny i soku żołądkowego, żółciopędnie i rozkurczowo, leczy wzdęcia), łagodzi mdłości (występuje w składzie leków przeciw chorobie lokomocyjnej), przeciwdziała wymiotom po narkozie i chemioterapii, chroni więc przed tworzeniem się zakrzepów zmniejszając agregację płytek krwi – dodaje specjalistka.

Imbir powinien być niezbędnym dodatkiem w menu osób z podwyższonym cholesterolem. Przyprawa działa też przeciwzapalnie, zmniejsza ból i sztywności stawów. – Leczy także przeziębienia, migreny czy infekcje, ma właściwości odkażające i odświeżające, a herbatkę z imbiru można wykorzystać do płukania bolącego gardła – wyjaśnia Monika Wilczyńska.

Kurkuma – tańsza wersja szafranu

Ta pochodząca z południowej Azji przyprawa ma silny zapach i ostry, palący smak. Podobnie jak szafran nadaje potrawom żółty kolor, o czym pisał już Marco Polo. – Kurkuma leczniczo słynie m.in. z właściwości przeciwzapalnych, antyoksydacyjnych, przeciwnowotworowych, żółciopędnych, oczyszczających, diuretycznych, hepatoprotekcyjnych, tonizujących i antymutagennych – wylicza Monika Wilczyńska.

Kurkuma pomaga zwalczać kamienie żółciowe. Wykorzystywana jest także do leczenia kolki, czerwonki, żółtaczki, kataru, ospy wietrznej, świerzbu, zapaleniu spojówek i schorzeń wątroby i dróg moczowo-płciowych. – Sprawdza się także przypadkach niestrawności, a nawet reumatoidalnego zapalenia stawów – mówi Monika Wilczyńska. Kurkuma ma zastosowanie w kosmetyce. Z jej użyciem sporządza się między innymi maseczki pielęgnacyjne.

Goździki – moc olejku

Wysuszone pąki kwiatowe goździkowca korzennego – niewielkiego, wiecznie zielonego drzewa, rosnącego w regionach tropikalnych. – Goździki swoje lecznicze właściwości zawdzięczają olejkowi lotnemu, który uznawany jest jako środek antyseptyczny i przeciwbólowy, m.in. łagodzi bóle zębów – wyjaśnia Monika Wilczyńska. Ich charakterystyczny zapach wynika z obecności eugenolu.

Związek ten jest bardzo silnym antyoksydantem, wspomaga obniżanie poziomu cukru oraz cholesterolu. Ponadto może przyczynić się do walki z nadciśnieniem i miażdżycą. Oprócz tego goździki wykorzystywane są w dolegliwościach przewodu pokarmowego, poprawiają trawienie i przemianę materii. To doskonały lek na stres. Ma stymulujący wpływ na umysł, usuwa zmęczenie i wyczerpanie psychiczne. Jest pomocny dla pacjentów cierpiących na bezsenność.

Czosnek – lekarstwo w ząbkach

Pochodzi z Azji, ale od wieków uprawiany jest także w Polsce, gdzie zyskał dużą popularność jako dodatek do potraw i… lekarstwo. – Czosnek okazuje się skuteczny przeciwko infekcjom bakteryjnym, wirusowym oraz pasożytniczym. Zmiażdżony i świeży zawiera substancję (alicin), która wykazuje silniejsze działanie antybiotyczne niż penicylina czy tetracyklina, co udowodniono odpowiednimi badaniami laboratoryjnymi – tłumaczy Monika Wilczyńska. Czosnek wykorzystywany jest w leczeniu bólu gardła, przeziębień, grypy, infekcji oskrzeli i płuc, a także przewodu pokarmowego. Wspomaga odbudowanie przyjaznej mikroflory po terapiach antybiotykowych.

Poprawia trawienie, wchłanianie i przyswajanie pokarmów. Wzmaga również produkcję insuliny wytwarzanej przez trzustkę. – Czosnek stosowany jest przy ostrym i przewlekłym zapaleniu oskrzeli, kokluszu i oskrzelowej astmie oraz zapaleniu zatok, przewlekłym katarze, gorączce siennej i zapaleniu śluzówki nosa. Pomaga w obniżaniu gorączki, wzmagając pocenie się – dodaje Monika Wilczyńska. Zdaniem specjalistów czosnek potrafi znacznie obniżyć poziom cholesterolu i ciśnienie krwi, zapobiega atakom serca i wylewom. – Znam również badania, które dowodzą, że działa jako skuteczny przeciwutleniacz, a jego siarkowe składniki posiadają właściwości przeciwrakowe – przekonuje specjalistka.

Kminek – nasiona na trawienie

Już starożytni Grecy i Rzymianie używali go jako środka ułatwiającego trawienie. – Nic dziwnego, bowiem nasiona kminku zwyczajnego mają właściwości przeciwskurczowe i są znane jako środek wiatropędny. Pomagają w trawieniu, likwidują wzdęcia. Posiadają również właściwości moczopędne – mówi Monika Wilczyńska.

Kminek często znajduje zastosowanie w leczeniu zapalenia oskrzeli czy kaszlu. Uznawany jest za bezpieczny dla dzieci, dlatego znajdziemy go w składzie herbatek łagodzących objawy kolki oraz innych lekach. – Znany jest także jako środek pobudzający laktację. Właściwości ściągające pomagają w leczeniu zapalenia gardła. Napar z kminku polecany jest osobom cierpiącym na wrzody żołądka i dwunastnicy, a także przy problemach z wątrobą – dodaje Monika Wilczyńska.

Koper – lek z ogródka

Roślina bardzo popularna w polskich ogródkach. – Jest często wykorzystywana jako lek przeciw kolce i wzdęciom. To także znany środek pobudzający laktację, często bowiem jest składnikiem herbatek dla matek karmiących – mówi Monika Wilczyńska. Koper reguluje pracę nerek. Niweluje nieprzyjemny zapach z ust. Można pić napar z liści lub sproszkowanej rośliny. Warto wiedzieć, że spożywanie kopru poprawia trawienie, dzięki czemu jest on naturalnym lekiem na zaparcia. To nie wszystko – przyczynia się również do usunięcia z organizmu szkodliwych toksyn. Koper sprawdzi się w przypadku domowych niejadków, ponieważ skutecznie działa na… brak apetytu.

Leave a Reply