DLACZEGO GLUTAMINIAN SODU JEST NIEZDROWY

200 commentsViews: 221

Glutaminam sodu ( sól sodowa kwasu glutaminowego; w skrócie MSG od angielskiej nazwy Monosodium glutamate ) występuje w niemal wszystkich popularnych pokarmach, fast foodach i żywności przetworzonej. Jest używany jak wzmacniacz smaku taniej, przetworzonej żywnosci. Wykazano, że tenchemiczny składnik, aczkolwiek poprawianijaki smak, uszkadza neuroprzekaźniki oraz ma bezpośredni związek z ostatnio często obserwowanymi przypadkamiszybkiego przyrostu wagi.

MSG odkrył w roku  1908 japoński chemik Kikunae Ikeda z TokijskiegoImperialnego Uniwersytetu, któremuudało się wyizolować ten smakz bulionu sporządzonego z wodorostów morskich, a nastepnie w roku 1909 opatentować przy wydanej pomocy Japońskiej Korporacji Ajinomoto. Właśnie wtedy związek ten stał się po raz pierwszy komercyjnie dostępny.Jest używany w wiekszości restauracji, szcególnie w daniach wegetariańskich i w niskoproteiniwym pożywieniu.

Na wykazach składników MSG podszywa się pod różne nazwy: kwas glutaminowy, glutaminian, autolizowane drożdże, autolizowane proteiny drożdzowe, ekstrakt z drożdży, teksturowane proteiny, jednopotasowy glutaminian, kazeinian sodu, glutaminian sodu, „naturalne smaki”, hydrolizowana kukurydza, pokarm drożdżowy oraz ultrapasteryzowane i wszelkie enzymatycznie modyfikowane składniki. Wielu producentów leków stosuje MSG w charakterze wypelniacza w tabletkach i innych farmaceutykach.

MSG nie ustrzegły się nawet produkty higieny osobistej , takie jak szampony, mydła i kosmetyki. Na wykazie ich składników  należy szukać takich słów jak, hydrolizowane proteiny i aminokwasy.

MSG jest znany z tego, że powoduje skrajne zmiany ciśnienia krwi, arytmię, depresje, zawroty głowy, napady niepokoju lub wręcz paniki, migreny, dezorientację, sztywność, opuchnięcie mięśni, letarg, padaczkę, bóle stawów, bóle mięśni podobne do występujących w grypie, bóle w klatce pirsiowej, utratę równowagi, zaburzenia mowy, biegunkę, skurcze żołądka, katar, nudności, wymioty, wysypki na skórze, pokrzywki,zaburzenia wzroku i trudności z koncentracją.

MSH jest kwasem glutaminowym stymulującym aktywność komórek mózgowych i z tego względu znany jest również jak środek powodujacy ekscytotoksyczność. Glutaminiany są odpowiedzialne za sygnalizowanie nerwowych impulsów w pewnych neuronach. Wykazane w latach 1950, badania wykazały, że podanie szcurom pojedynczej dawki MSG niszczy neurony w wewnętrznej warstwie ich siatkówek oraz powoduje poważne uszkodzenia podwzórza mózgu, Wykazano również,że ludzie są do sześciu razy bardziej wraźliwi na działanie MSG od szczurów.

Sa dane dowodzące, że MSG zakłóca pracę układu dokrewnego i zmniejsza termogeniczność brązowego tłuszczu. Inaczej mówiąc, jeśli ktoś znacząco ograniczy ilość spożywanych z pokarmem kalorii, aby zmniejszyć wagę, spożywanie jakiegokolwiek pokarmu zawierającego MSG lub jego pochodne spowoduje w rzeczywistości przyrost wagi.

To oznacza, że należy starannie unikać MSG. Dotyczy to szczególnie dzieci. (źródlo: Na podstawie http://tiny.pl/h1zw4, 2 listopada 2011).

Leave a Reply