Ile powinniśmy pić ?

29 commentsViews: 87

drinking water_PM

Już w szkole podstawowej jak mantrę powtarzano nam, że woda jest niezbędna do życia i trudno się z tym nie zgodzić.Nie każdy wie, że ta życiodajna ciecz może nam jednak również zaszkodzić. Tak, taką zwyczajną, butelkowaną, mineralną gdyby się człowiek uparł to może zrobić sobie krzywdę! Tak to już jest na tym świecie, że niedobór i nadmiar przynoszą niekorzystne efekty.

Zaleca się, by dziennie spożywać 30ml wody/1kg masy ciała.Tutaj posłużę się przykładem – angielscy naukowcy wyliczyli, że przeciętny mieszkaniec Ziemi waży 62 kg. Według tej normy powinien zatem pić1,86l na dzień.
Opcją alternatywną jest wyliczenie zapotrzebowania na podstawie liczby kcal w diecie danej osoby. Mamy tutaj do czynienia z nieco łatwiejszym przelicznikiem – 1ml wody/1kcal. Czyli w odniesieniu do osławionych 2000kcal powinny być to 2 litry. Ta druga metoda jest wg mnie o tyle lepsza, że pośrednio uwzględnia wysiłek fizyczny, gdyż jak się łatwo domyślić straty płynów zależą od naszej aktywności czy temperatury i wilgotności otoczenia. Są jeszcze zalecenia WHO z 2003 roku, które mówią nam, że powinniśmy spożywać dziennie 2,2l w przypadku kobiet i 2,9 litra mężczyźni, czyli nieco więcej niż w przypadku poprzednich współczynników.

Pamiętać należy również, że podczas choroby, ciąży i karmienia piersią zapotrzebowanie to odpowiednio wzrasta. Przykładowo 38-stopniowa gorączka podniesie zapotrzebowanie na wodę o 10%, a kobiety ciężarne od drugiego trymestru powinny pić 300 ml płynów ponad normę. Na wzrost naszego pragnienia na pewno wpłynie też picie alkoholu.

Hmm… 2-3 litry na dzień. Czy na pierwszy rzut oka nie wydaje się wam tego trochę dużo? Prześledźmy zatem co się z tymi wszystkimi płynami w naszym ciele dzieje. Co składa się na bilans wodny organizmu? Ponad połowę płynów tracimy z moczem(przeciętnie 1,5 l na dobę). Na resztę składa się para wodna w wydychanym powietrzu(ok.550 ml) i pot(600ml), niewielkie ilości wydalamy również z kałem(150ml), co łącznie daje nam o2,8l! Podane wartości są uśrednione dla osób o umiarkowanej aktywności fizycznej i klimatu umiarkowanego i mogą być jeszcze wyższe! Nasze ciało uzupełnia te straty na 3 sposoby z pożywieniem średnio udaje nam się dostarczyć 1litr, a około 300ml dostarczają procesy metaboliczne. W dalszym ciągu, pozostaje nam jednak jakieś 1,5 litra do uzupełnienia – chwytajmy za butelkę!

Literatura: Brzozowska A., Gawęcki J., Woda w żywieniu i jej źródła, Poznań 2008, Wydawnictwo Akademii Rolniczej im. Augusta Cieszkowskiego, ISBN: 978-83-7160-486-7

Artykuł dzięki uprzejmośći M.J. Jaszczyńskiego, autora strony: www.dietetykaonline.com

Leave a Reply