Ivana Komarenko ciężka droga do sławy

March 8, 2013 4:58 pm1,748 commentsViews: 882

Ivan Komarenko II

Już za kilka tygodni, Polacy w Missisaudze,Toronto i okolicach będą mieli okazję bawić się na koncercie kolejnej, niezwykłej gwiazdy z Polski. To niezwykła postać polskiego showbiznesu -bowiem nie tylko obdarzona głosem o niezapomnianym brzmieniu, zapadającą w pamięć urodą ale jest to również gwiazda z niezwykłą życiową historią. O kim mowa? Oczywiście o Ivanie Komarenko!

Na polskiej scenie muzycznej został zapamiętany w 2004 roku, kiedy to od morza aż do Tatr  wszyscy zgodnie nuciliśmy “Jej czarne oczy”. Ale zanim swoim głosem i skromną osobą podbił większość scen, musiał pokonać długą drogę…

Mały Ivan wychowywał się w małym miasteczku Rudnogorsk na Syberii. Jego dzieciństwo nie było usłane różami – już w dorosłym życiu Ivan często wspominał o trudnych warunkach, w jakich przyszło mu się wychowywać.Mieszkał w domu bez ogrzewania i ciepłej wody i był maltretowany przez wujka, który próbował zastępować mu ojca.

Ivan postanowił oddać się muzyce już w wieku 14 lat – pierwsze jego występy to koncerty w miejskim domu kultury. To właśnie wtedy zdecydował zrezygnować z zawodu maszynisty, który przez wiele lat go fascynował. Związał się z muzyką na dobre i na złe.

W wieku lat piętnastu Ivan wyprowadza się z domu rodzinnego. Rozpoczyna naukę w Bracku w Średniej Szkole Muzycznej na wydziale instrumentów dętych… ale w głębi duszy wie, że to czego pragnie w życiu to śpiew, dlatego 17letni Ivan decyduje się przenieść do Irkucka na wydział piosenki estradowej. Komisja egzaminacyjna trochę grymasiła, bo był niepełnoletni, ale jego  przyszły nauczyciel śpiewu przekonuje komisję.  Studiów nie konczy z powodu różnych życiowych perturbacji, choc do dziś twierdzi że tego żałuje, choc prawdopodobnie to wlaśnie w tamtym momencie zaczęła się jego wielka podróż i poznawanie świata w całej jego pełni.

Ivan decyduje się na wyjazd do Moskwy w poszukiwaniu lepszego życia. Poznaje ludzi. Spotyka  dziewczynę o imieniu Ina. Ina była chora na stwardnienie rozsiane. Mieszkała w tym samym hotelu, co Ivan – Ostankino.Zaprzyjaźniają  się ze sobą i obiecują pomagać sobie nawzajem. Ivan  odprowadzał ją do ośrodka terapeutycznego, a ona przedłużała jego pobyt w hotelu. Ivan nie miał pieniędzy, więc jako opiekun osoby niepełnosprawnej mógł zamieszkiwać tam przez dowolny okres czasu za darmo.Dzięki Inie pewnego dnia odwiedził polski kościół, gdzie dowiedział się o zlocie młodzieży w Częstochowie z okazji przyjazdu Papieża.

To był jego pierwszy wyjazd za granicę.Jak sam twierdzi, już wtedy wyczuwał, że w przyszłości ten kraj zostanie jego drugą ojczyzną. Przeczuwał, że tu znajdzie dom, przyjaciół i pracę.

Podczas pobytu zaprzyjaźnił się z siostrami franciszkankami. Cała grupa z Rosji, w której był, zamieszkała właśnie u nich w ogródku w dużych namiotach.Ivan wspomina:  “Pamiętam jak wieczorem wracałem z Jasnej Góry. Chodziłem po klasztornym ogródku i zachwycałem się możliwością zrywania dojrzałych jabłek z drzew. Na Syberii, skąd pochodzę, można tylko o tym pomarzyć”. Niestety zlot chylił się ku końcowi. Ze względów wizowych Ivan wyjeżdża, choc odtąd przyświecał mu nowy cel – wrócić do Polski.  Będąc w Moskwie załatwia wszystkie formalności aby ponownie zobaczyć polską ziemię.

Schronienie odnajduje Ivan w podwarszawskich Laskach, gdzie znajdował się Zakład dla niewidomych prowadzony przez siostry zakonne.Ma tam pokój, pracę, jedzenie i ubranie.W Laskach mieszkał przez pół roku, ale wiedział, że przebywanie tam nie może trwać wiecznie -musiałem poukładać sobie życie.Chciał studiować, ale brakowało mu matury. Postanowił zatem po raz kolejny wrócić do Rosji.

Przyszła gwiazda rozpoczyna naukę w szkole wieczorowej. Po lekcjach chodził do polskiego kościoła katolickiego, gdzie zaprzyjaźnił się z księdzem Ignacym Pawlusem, misjonarzem z Polski. To właśnie ksiądz Pawlus pomógł w załatwieniu formalności, aby Ivan mógł studiować w Polsce – komarenko do dziś głośno wspomina jak bardzo jest za to wdzięczny.

Studia rozpoczyna Ivan we Wrocławiu – Przez rok uczęszczał do szkoły języka polskiego dla cudzoziemców. Po jej ukończeniu podjął studia na Uniwersytecie Warszawskim, na Wydziale Filologii Języka … Polskiego.

Okres studiów wypełniony był nauką i… zawziętym uprawianiem rozmaitych dyscyplin sportowych. Po zajęciach ivan  zawsze chodził na basen albo treningi w zespole tańca nowoczesnego, biegał na stadionie Skry, ćwiczył na siłowni. W wakacje uprawiał osobliwe hobby – wraz z grupą polskich przyjaciół wyjeżdżał na wyprawy trekkingowe w dzikie zakątki Rosji (jez. Bajkał, Ałtaj, Półwysep Kolski, Wyspy Sołowieckie, Ural). Już wtedy chyba przeczuwał, że nadchodzi kolejny etap, który radykalnie zmieni jego życie. Musiał być w dobrej formie, aby radzić sobie z czekającymi na mnie wyzwaniami.

Na 5-tym roku studiów postanowił powrócić do swojej prawdziwej pasji, czyli śpiewania.

Równolegle rozpoczął naukę w trzyletnim studium muzycznym na wydziale piosenki estradowej. Na tym jednak nie poprzestawał.Jego głód poznawania estrady był bardzo silny. Wytrwale szukał ludzi chętnych do współpracy ze mną, angażował się w różnego rodzaju programy (“Droga do gwiazd”, “Szansa na sukces”), a nawet wygrał casting zorganizowany przez Teatr Roma do musicalu “Miss Sajgon”. W końcu jednak trafił do reality show Michała Wiśniewskiego “Jestem jaki jestem”. Wcześniej udało mu się poznać muzyków zespołu “Delfin”.Pomógł szczęśliwy traf. Ivan Wszedł do pewnej znanej warszawskiej kawiarni i zapytał, czy zatrudniają jakichś muzyków i czy potrzebują wokalisty. Następnego dnia wieczorem stał już obok “Delfinów” i śpiewałem standardy jazzowe.

Wiadomość o jego udziale w programie “Jestem jaki jestem” zelektryzowała wszystkich.Wojtek Olszewski i Łukasz Lazer szybko skomponowali dla wokalisty kilka piosenek, aby jeszcze bardziej uatrakcyjnić jego osobę w oczach twórców programu.

Ostatecznie doszedł prawie do finału konkursu.

Jak często bywa w takich sytuacjach – zaproponowano mu podpisanie niekorzystnej -zażądano rozstania z zespołem.  Ivan nie zgodził się na takie warunki.

Ivan wspomina: “Nagranie piosenki “Jej czarne oczy”, jej brzmienie oraz pozytywna reakcja wielu słuchających jej osób zmotywowało nas do intensywnych starań związanych z promocją zespołu. Zaczął się okres ciężkiej pracy. Wykonaliśmy setki telefonów do lokalnych rozgłośni, telewizji, czasopism. Udział w konkursie “Jestem jaki jestem” wcale nie ułatwił życia, nie otworzył nam “drzwi do kariery”.Większość głównych instytucji odmawiała jakiejkolwiek współpracy. Nieoczekiwanie dużą życzliwość wykazały niewielkie, lokalne rozgłośnie radiowe, zatrudniające redaktorów-zapaleńców, wolnych od myślowych schematów i bezkrytycznego hołdowania zachodniej muzyce.”

 

Ivan dał się też poznać w roli aktora- w serial “M jak  Miłość “wcielił się w postać  Saszy.

Poczuł, że wraz z zespołem wychodzą na prostą. Spróbował ostatni raz zapukać do wielkich wytwórni fonograficznych. Jak się okazało, ponownie bezskutecznie. Ani rosnąca popularność piosenki “Jej czarne oczy”, ani fakt, że za chwilę pojawi się w serialu “M jak miłość” nie zdołały przekonać “wielkich specjalistów”. Ivan postanawia przestać liczyć na wielkie wytwórnie i zostać artystą niezależnym.

“Jej czarne oczy” zaczęły docierać do różnych krańców Polski. Pojawiły się pierwsze propozycje koncertów. Ludzie dzwonili bezpośrednio do zespołu. Kariera zaczyna nabierać tempa, pojawia się możliwość występu na konkursie Eurowizji.

Po Eurowizji zespół wystąpił jeszcze na bardzo wielu koncertach i nagrał druga płytę “Dwa Żywioły”. Po okresie sukcesów z zespołem Ivan rozpoczyna solową karierę. Dziś jest jednym z  bardziej rozpoznawalnych artystów w Polsce, a jego repertuar grany jest od  wielkich festiwali, poprzez programy telewizyjne, show, musicale, stacje radiowe po bankiety i wesela. To optymistyczna muzyka, przynosząca wytchnienie I chwile radości w ciężkich czasach.

Ivan nei zapomniał o tym jak doświadczyło go życie i jako już wielka gwiazda, sam pomaga słabszym i biedniejszym. Piosenkarz i aktor opiekuje się sierotą z Ukrainy,10-letnim Stiopą, ktory jest sierotą i wychowują go dziadkowie. Od kiedy piosenkarz po ponad dwudziestu latach rozstania spotkał się ze swą ukraińską rodziną, stara się pomagać chłopcu, jak tylko potrafi I sam mówi, że mały jest dla niego niczym przybrane dziecko.

Przypomnijmy, że byly wokalista zespołu “Ivan I Delfin” po wylansowaniu takich przebojów, jak “Czarne Oczy” czy “Bara ba”, nagrał piosenkę “Tak mówił papież”, która chętnie prezentowana jest w telewizji Trwam. Inne utwory jakie na pewno kojarzycie: “Biała suknia”, “Żono moja”, “Mamo nie pytaj mnie dlaczego” czy “Baju Baj”.

Już w kwietniu – 13.04.2013 mieszkańcy Missisauga i okolic będą mieli okazję zobaczyć niepowtarzalny concert Ivana Komarenko ! Na żywo !! Po raz pierwszy w Kanadzie – dodatkowe informacje pod numerem telefonu: 647-975-7656 oraz w audycjach Radio Polonia Toronto na falach 100.7 FM.

Ivan Komarenko+ goście – koncert roku!!!

tekst: Karolina Brozio

Leave a Reply