Stres wpływa na zdrowie. Nawet po 10 latach

221 commentsViews: 57

STRES

To, jak reagujesz na stres, ma wpływ na stan twojego zdrowia, dowodzą naukowcy. Pozwala również przewidzieć, jakim zdrowiem będzie się cieszył człowiek po upływie 10 lat.

Badania przeprowadzili specjaliści z Pennsylvania State University. Analizy trwały 10 lat. Naukowcy zbadali 2000 osób, osiem razy dzwoniąc do nich wieczorami i wypytując o przebieg ich dnia, nastrój, dolegliwości zdrowotne i występowanie stresujących sytuacji. Czterokrotnie pobrali także od nich próbki śliny, aby zmierzyć poziom kortyzolu – hormonu stresu. Po upływie 10 lat powtórzyli badanie i prześledzili dane na temat życia i zdrowia osób badanych na podstawie amerykańskich narodowych badań MIDUS (Midlife in the United States).

Wyniki nie były wcale zaskakujące. Nie od dziś wiadomo, że stres i zdrowie nie chodzą w parze. Okazało się, że jeśli źle radzisz sobie ze stresującymi sytuacjami, jesteś podekscytowany lub podenerwowany, za kilka lat możesz cierpieć na chroniczne schorzenia. A zatem: ludzie, którzy odbierają codzienne stresory (czynniki stresujące) w sposób silny i negatywny oraz długo zadręczają się przebytymi momentami napięcia mogą z dużym prawdopodobieństwem spodziewać się dolegliwości związanych z funkcjonowaniem układu krwionośnego i bóli artetycznych po upływie 10 lat.

- Ludzie należą do dwóch rodzajów – mówi David Almeida, jeden z badaczy odpowiedzialnych za analizy. – Do ludzi-rzepów stres się przyczepia i nawet pod koniec dnia nadal są smutni i źli. Natomiast po ludziach-teflonie stres po prostu spływa.

Ale rzecz zależy nie tylko od charakteru. Niektórzy ludzie po prostu doświadczają więcej stresujących wydarzeń w życiu niż inni. Wśród tych bardziej narażonych na obecność stresorów są osoby młode, o wysokim poziomie funkcjonowania poznawczego i wyższym wykształceniu. Z drugiej strony – to starsi, zwłaszcza w wieku 65 lat i więcej – gorzej sobie radzą ze stresorami.

Jednak zredukowanie narażenia na stres nie jest rozwiązaniem. – Musimy po prostu nauczyć się, jak lepiej sobie radzić ze stresem – podsumowuje Almeida.

 

Leave a Reply