Chcesz być zdrowym? Uważaj na okna z rtęcią!

2,416 commentsViews: 425

Young Girl Sitting On Window Ledge Looking At Snowy View

Rtęć z jednego termometru jest w stanie zatruć życie w jeziorku o powierzchni 8 ha. Ten niebezpieczny pierwiastek jest także w świetlówkach, lodówkach, telewizorach, a także szczepionkach i… oknach.

- Oczywiście nie chodzi o rtęć, która zalega w ramach okiennych. Rtęć jest używana do produkcji niektórych klejów, którymi klei się warstwy szyb – mówi Sławek Brzózek z Fundacji Nasza Ziemia. Warto więc, kupując nowe okna, dopytać się sprzedawcy, czy rtęć nie jest używana do ich produkcji, tym bardziej że okna wymieniamy raz na kilka lat.

- Jeżeli takie okna się rozszczelnią i przez lata będziemy wdychać te opary, to trudno przewidzieć, jakie skutki to przyniesie. Konsewkwencji jeszcze nikt nie badał, bo technologia jest stosunkowo nowa. Rtęć uszkadza nas system nerwowy; mówiąc obrazowo: robi nam dziury w mózgu, dlatego warto unikać produktów powstających z jej użyciem.

Sławek Brzózek przypomina, że zatrucie rtęcią możemy sobie wyobrazić na podstawie postaci Szalonego Kapelusznika z “Alicji w krainie czarów”. Postać ta oparta jest na prawdziwych doświadczeniach. Kapelusznicy przed laty używali rtęci do formowania filcu i bywali zatruci jej oparami, stąd ich szokujące zachowania.

Wymieniając okna z rtęcią, warto pamiętać o wywiezieniu ich na specjalne składowisko; przedmioty zawierające rtęć nie mogą bowiem trafić na zwykłe wysypisko.

Leave a Reply