Kobieta może mieć w mózgu męskie DNA

98 commentsViews: 154

 

Kobieta-w-ciazy-

Matki są związane z synami nie tylko emocjonalnie. Okazuje się, że materiał genetyczny synów może migrować z organizmu dziecka do mózgu matki i tam pozostać aż do jej śmierci.

Kobieta po ciąży może mieć w mózgu męskie DNA.
Badacze z Fred Hutchinson Cancer Research Center poddali analizie wyniki autopsji 59 mózgów kobiet w wieku 32 do 101 lat. 63 proc. z nich zawierało męski materiał DNA (najstarszy mózg z takimi genami pochodził od pani w wieku 94 lat).

Zjawisko tego typu to rodzaj mikrochimeryzmu. Mikrochimeryzm to obecność niewielkiej liczby komórek, genetycznie różnych od komórek gospodarza. Najczęstszą postacią jest właśnie mikrochimeryzm płodowo-matczyny (inaczej chimeryzm płodowy), w którym komórki płodu przechodzą do organizmu matki.

Naukowcy przypuszczają, że męskie geny mogły znaleźć się w mózgach kobiet w trakcie ciąży z potomkiem płci męskiej.

59 mózgów to zbyt mała próba, aby stwierdzić, czy taki przepływ genów ma jakieś skutki zdrowotne. 33 kobiety cierpiały na Alzheimera, a 26 było wolne od jakichkolwiek schorzeń neurodegeneratywnych.

Wcześniejsze badania Hutchinson Center wykazały jednak, że mikrochimeryzm tego typu może zmniejszać ryzyko zapadnięcia na choroby autoimmunologiczne, a w przypadku niektórych nowotoworów, np. raka piersi, wzmagają ochronę matki. Z kolei przy raku kręgosłupa ich działanie nie jest dobroczynne i zwiększa ryzyko rozwoju choroby.

 

 

 

 

 

 

 

 

Leave a Reply