Wpływ olejków eterycznych na układ krążenia

329 commentsViews: 277

 

OLEJKI

Olejki eteryczne stanowią podstawę aromaterapii i są powszechnie wykorzystywane w spa, działają bowiem relaksująco na organizm. Badania wykazały, że aromatyczne olejki mogą mieć pozytywny wpływ także na stan zdrowia. Powodują one obniżenie ciśnienia krwi oraz tętna, dzięki czemu mogą zmniejszać ryzyko rozwoju chorób układu krążenia. Prozdrowotne właściwości olejków eterycznych są jednak blisko związane z długością ich stosowania.

Badania nad olejkami eterycznymi

Badanie opublikowane niedawno w „European Journal of Preventive Cardiology” wykazało, że korzystne działanie olejków eterycznych na ciśnienie krwi i tętno ma miejsce wyłącznie wtedy, gdy człowiek ma z nimi kontakt przez mniej niż godzinę. W przypadku dłuższej styczności z olejkami efekt jest odwrotny. Badanie zostało przeprowadzone na Tajwanie, udział w nim wzięli pracownicy ośrodków spa w mieście Taipei. Setka młodych, zdrowych i niepalących ochotników trzykrotnie odwiedziła centrum badawcze, w którym każdy z nich przez dwie godziny wdychał opary olejków eterycznych wydzielane z jonizatora ultradźwiękowego. Za każdym razem trzykrotnie dokonywano pomiarów tętna oraz skurczowego i rozkurczowego ciśnienia krwi. Pokój do badań miał wymiary 3,5 x 3,2 m i przed każdym pomiarem przez godzinę wtłaczano do niego 100% olejek eteryczny z bergamotki.

Olejki eteryczne to lotne związki organiczne (volatile organic compounds – VOC). Poziom VOC w pomieszczeniu do badań był mierzony przez cały okres badania. Wyniki są jednoznaczne – poziom lotnych związków organicznych w pokoju miał ścisły związek z obniżeniem ciśnienia krwi lub tętna między 15 a 60 minutą kontaktu z olejkiem. Jednak po upływie godziny – między 75 a 120 minutą po rozpoczęciu wdychania olejku – dochodziło do wzrostu ciśnienia krwi i tętna. Autorzy badania doszli więc do wniosku, że przedłużony kontakt z olejkiem eterycznym może być szkodliwy dla układu sercowo-naczyniowego nawet u młodych, zdrowych osób.

Znaczenie badań nad olejkami eterycznymi

Aromaterapia jest wykorzystywana w redukcji stresu od dawna, znane są również jej zastosowania lecznicze. Przeprowadzone badanie potwierdziło korzystny wpływ olejków na układ krążenia, jednak jak podkreśla Dr Chuang – jeden z autorów badania – na szczególną uwagę zasługuje wynik badania uzyskany po upływie godziny. Wcześniejsze badania epidemiologiczne wykazały związek miedzy lotnymi związkami organicznymi oraz problemami zdrowotnymi. Dr Chuang osobiście prowadził badania, które wykazały, że u pracowników salonów fryzjerskich, którzy każdego dnia przez ponad godzinę mają styczność z lotnymi związkami organicznymi występuje podwyższony poziom białka C-reaktywnego (marker stanu zapalnego) oraz markera stresu oksydacyjnego 8-OHdG. Oznacza to, że nadmierny kontakt z olejkami eterycznymi może być szkodliwy dla układu krążenia.

Joanna Brodziak

Źródło: Science Daily

Leave a Reply