Gratulacje dla polskiej grupy architektow!!! Fantastyczny pomnik, wielka sprawa dla wszystkich ofiar komunizmu.

124 commentsViews: 61

architect

11 grudnia 2014 roku Rzad Kanadyjski oglosił zwycięzcę krajowego konkursu na project pomnika Ofiar Komunizmu, który będzie zbudowany w Ottawie.

Laureatami zostali polscy architekci z Toronto– Drużyna Kapusty, w której skład wchodzą: Janusz Kapusta,Voytek Gorczynski i Andrzej Pawlik.

Projekt został wybrany sposród 6 finalistow konkursu przez profesjonalne jury (w zalaczniku zdjecie projektu).

Zamiarem polskich architektów jest przedstawienie pomnika w formie złozonych kart historii, będzie się składał ze stu milionów małych „płytek pamięci” symbolizujących ofiary reżimu komunistycznego na całym świecie.

Płytki zostaną umieszczone na stojących w rzędach kamiennych tablicach. Tablice w kolejnych rzędach będą coraz wyższe, ostatnia ma mieć 14,5 metra. Architekci tłumaczą, że odwiedzający będą mogli przechodzić wzdłuż nich i dotykać płytek, co pomoże zrozumieć skalę zbrodni popełnionych przez komunistów. Janusz Kapusta, którego brat zginął podczas stanu wojennego w 1983 roku, po ogłoszeniu wyników przypomniał o słowach Stalina: „Jedna śmierć to tragedia, milion – to statystyka”. Dodał, że celem zespołu było właśnie pokazanie tej „statystyki”.
Oprócz rzędów betonowych tablic z płytkami w koncepcji zawarto też utworzenie centralnego placu, przy którym stanie budowla z przedstawieniem ofiar komunizmu. Szczegóły obrazu są dopracowywane.

Według minister Glover mimo opóźnień (zwycięzcę konkursu mieliśmy poznać we wrześniu) pomnik powinien być gotowy jesienią przyszłego roku.

 

Leave a Reply