Znaleźli rakową komórkę-matkę. Przełom?

April 3, 2015 2:46 am54 commentsViews: 72

Kolejny krok w leczeniu nowotworów. Zespół kierowany przez katalońskiego onkologa Carlesa Cordona odkrył, że wszystkie nowotwory mają jedną identyczną komórkę.

To pierwsza komórka, która zostaje zmutowana i potem przekształca się w raka. Dzięki temu odkryciu będzie można wyleczyć chorobę w jej początkowym stadium.

Carles Cordon nazywa ją komórką-matką lub komórką rozrodczą nowotworów. Bo – jak argumentuje – podobnie jak ludzkie komórki rozrodcze, ta również pozwala na mutacje i nie ulega zniszczeniu. Zdaniem katalońskiego onkologa, to od niej zaczyna się każda choroba nowotworowa. Dlatego wyodrębnienie tej komórki pozwoli nie tylko zaatakować raka w jego “embrionalnym” stanie, ale też odpowiedzieć na ważne pytania, na przykład: dlaczego zdrowa komórka pozwala na mutację i dlaczego dochodzi do przerzutów?

Zdaniem doktora Cordona, odkrycie komórki dającej początek nowotworom może okazać się najważniejszym krokiem na drodze ku znalezieniu lekarstwa na raka. Badania trwały 20 lat i nie zostały jeszcze opublikowane. W ich realizacji pomógł Cordonowi amerykański uniwersytet Columbia.

 

Leave a Reply