Będzie coraz więcej otępiałych

106 commentsViews: 190

Liczba ludzi z otępieniem umysłowym może wzrosnąć trzykrotnie do połowy wieku. Takie szacunki przedstawili w specjalnym raporcie światowi eksperci.

Na otępienie, czyli demencję, cierpi obecnie około 44 milionów ludzi na całym świecie – stwierdza raport Międzynarodowego Towarzystwa Alzheimerowskiego (Alzheimer’s Disease International). W połowie wieku takich osób może być 135 milionów.

Demencja to ogólne pojęcie, która opisuje utratę pamięci, orientacji czy mowy, głównie u osób starszych. Najczęstszą postacią demencji jest choroba Alzheimera.

Objawy otępienia można łagodzić lekami, zwłaszcza jeśli choroba jest wcześnie wykryta, ale przyczyn demencji medycyna na razie nie potrafi pokonać. Choć są postępy, na przykład w diagnozowaniu, naukowcy spodziewają się coraz większych problemów, bo społeczeństwa będą się szybko starzeć, nie tylko w Europie, ale także w Azji czy w Afryce.

Raport stwierdza, że większość krajów jest zupełnie nieprzygotowana na epidemię otępienia. W  Londynie na początku stycznia odbyla  się międzynarodowa konferencja poświęcona walce z demencją.

 

Leave a Reply